Až 31% učiteľov na základných školách verí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Podľa prieskumu agentúry Focus, až tretina učiteľov na základných školách verí, že očkovanie proti koronavírusu je prípravou na čipovanie ľudí.

Ukazuje sa, že nový koronavírus neútočí len na telo ľudí, ale negatívne pôsobí aj na kritické myslenie. V tejto ťažkej dobe dezinformačný svet zažíva svoju najväčšiu slávu. Aj keď očkovacia látka proti COVID-19 ešte nie je na trhu, existujú mnohé úspešné konšpiračné teórie o vakcíne, očkovaní, či o samotnej existencii vírusu. Konšpiračným teoriám a hoaxom veria dokonca aj ľudia, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie, poznatky a mali by mať istú mieru kritického myslia. Navyše, títo ľudia formujú našu budúcnosť – deti.


Najnovší prieskum agentúry Focus dala vypracovať mimopolitická strana Spolu a Európska ľudová strana (EPP). Zúčastnili sa ho učitelia druhého stupňa základných škôl. Prieskum bol zrealizovaný na vzorke 518 učiteľov druhého stupňa základných škôl v termíne od 25. septembra do 4. októbra.


Prieskum nemilo prekvapil, keď sa ukázalo, že až 31 % učiteľov II. stupňa na základných školách si myslí, že očkovanie proti koronavírusu je prípravou na čipovanie ľudí. Táto teória je medzi konšpirátormi veľmi populárna, aj keď už bola mnohokrát vyvrátená lekármi aj vedcami. Až 39 % učiteľov si myslí, že pravidelné nosenie rúšok má negatívne zdravotné dôsledky. Prieskum zistil aj to, že 44 % učiteľov považuje koronavírus za bežné chrípkové ochorenie. Respondenti sa vyjadrili aj ku vakcíne. Ak bude vakcína k dispozícii, 42 % učiteľov sa chce zaočkovať.


Učitelia za dôveryhodné médiá považujú práve tie konšpiračné


Nedôveru ľudí v lekárstve, vo vláde majú na svedomí dezinformačné weby, ktorým sa žiaľ veľmi darí. Konšpiračným médiám dôverujú aj učitelia a spochybňujú vedecké poznatky o koronavíruse. Veľká časť učiteľov považuje za dôveryhodné konšpiračné a dezinformačné weby ako Hlavnespravy.sk, Zem a vek Slobodný vysielač či Bádateľ.


Učitelia v prieskume prejavili aj nedôveru voči vláde. Podľa 62 % učiteľov vláda nezvláda súčasnú situáciu so šírením koronavírusu. Takmer polovica zúčastnených učiteľov na prieskume je presvedčená, že vláda neposkytuje pravdivé informácie o koronavíruse.


To, že dezinformáciám a konšpiráciám verí čoraz viac ľudí, je v značnej miere spôsobené tým, že sa tieto neoverené a vymyslené informácie nekontrolovane šíria najmä cez Facebook. „Žiaľ, konšpiračný vírus napadol aj naše školy. Veľa hovoríme o potrebe rozvíjania kritického myslenia u žiakov. Rovnako dôležitá sa ale ukazuje aj práca s učiteľmi, ich výberom a prípravou. Pretože pedagógovia sú hlavným kľúčom k zlepšeniu vzdelávania. Ďakujem tým slovenským učiteľom, ktorí ešte konšpiračnému vírusu nepodľahli,“ povedal učiteľ Juraj Hipš, ktorý je zároveň aj predsedom strany Spolu.


Zdroj: omediach, aktuality.sk