Ako funguje ruská propaganda tvorená trollmi a ako sa brániť

Už pár rokov spoločnosť rozdeľuje spor Rusko vs. USA, resp. spor ľud proruskí vs. proamerickí. Nič medzi tým, aspoň na internete, neexistuje. Toto rozdelenie nastalo v dôsledku šírenia dezinformácií a propagandy. Pri dezinformáciách nemusí isť vyslovene o ruskú tému. Dezinformácie sa snažia manipulovať vytvorením strachu, nenávisti, narušiť medziľudské vzťahy a takto po kúskoch rozbíjajú a polarizujú spoločnosť.Propaganda sa snaží manipulovať s faktami. Zámerne uvádza nepravdivé a úmyselne skreslené informácie. Cielene chce vyvolať strach a iné negatívne emócie. Tvorcovia propagandy sa snažia znevažovať a spochybňovať realitu. Snažia sa svoj subjektívny názor zamieňať za fakty.


Sila ruskej propagandy narastá hlavne od roku 2014, teda od anexie Krymu, kedy Rusko začalo ovplyvňovať verejnú mienku aj v okolitých krajinách vo svoj prospech. Je známe, že existujú tzv. trollovia, ktorí zaplavujú internet pochybnými webmi, článkami, ale objavujú sa aj v rôznych diskusných fórach, v diskusiách na spravodajských weboch, ale aj v komentároch na sociálnych sieťach. Ich úlohou je vytváranie propagandy, dezinformácie, hoaxov. Vyzdvihujú Rusko, komunizmus, diktatúru, útočia a podkopávajú názory či informácie, ktoré sú v rozpore s ruskou tematikou. Ich hlavnou témou je vytvárať nenávistný obsah zameraný proti Európskej únii, NATO a USA.


Mnohí si mysleli, že také miesta neexistujú a sú vymyslené len "aby poškodili Rusov". Ruskej novinárke Ljudmile Savčukovej sa podarilo infiltrovať do ruskej trollskej farmy, kde pracovala dva a pol mesiaca. "Typický deň vyzerá tak, že prídete na zmenu a u počítača máte zoznam desiatich tém. Číslo jedna je vždy Amerika a čo o nej napísať," uviedla novinárka. Trollovia sú väčšinou mladí ľudia. Musia za deň vydať niekoľko oslavných príspevkov, napríklad na Twitteri. Podľa novinárky Savčukovej sa zameriavajú viac na očierňovanie oponentov.


"On-line výskumná agentúra"

Do ruskej trollskej farmy v Petrohrade sa infiltrovala aj fínska novinárka Jessikka Aro, ktorá pre iRozhlas opísala, ako sa do farmy dostala, ako aj to, aký dopad to malo na jej život. "V roku 2015 zháňali nových zamestnancov, normálne dali na web inzerát s pracovnými ponukami. Samozrejme neinzerovali pozíciu trollov, ale označovali sa ako online výskumná agentúra a záujemcom ponúkali prácu manažéra sociálnych médií, autora on-line obsahu, copywritera a grafika. Po zamestnacoch požadovali denné aj nočné dvanásťhodinové zmeny a znalosť anglického jazyka," uviedla novinárka Aro. Dodala, že až po zavolaní do firmy uviedli, že sa jedná o politický obsah. Budova, v ktorej sídlila ruská trollská farma bola napojená na ruskú vládu. "Keď sme sa pohybovali okolo budovy, prišiel strážnik a kričal na nás, že musíme odísť, inak zavolá na políciu, pretože sa jedná o administratívnu budovu."

Aj tu zamestnanci dostávali denne témy, ktorým sa museli venovať. "Vtedy prispievali na sociálnu sieť Vkontakte (ruská kópia Facebooku), na samotný Facebook, rôzne blogy a na Twitter. Štýl ich práce sa ale vyvíjal, novinári a výskumníci neskôr odhalili, že po zverejnení môjho materiálu o farme začali využívať facebookové skupiny predstierajúc, že sú Američania. V nich tlačili protiimigrantské témy, presadzovali Donalda Trumpa ako prezidenta. Vo Francúzsku rozdúchali protesty žltých vest, v Španielsku konflikt v Katalánsku." Aro tiež objasňuje, že šírili fake news aj o čkovaní a ďalších témach. "Zvládli vytvoriť aj videomontáž, na ktorej mala vtedajšia kandidátka na prezidentku Spojených štátov Hillary Clintonová sex s černochom."


O tom, ako Rusi ovplyvňovali americké voľby si môžete dočítať v dokumente zvláštneho vyšetrovateľa Roberta Muellera.


Dopad propagandy na reálny život

To, že novinárka Jessikka Aro zverejnila fungovanie trollskej farmy, malo veľmi negatívny dopad na jej život. "Čelila som hnevu a nenávisti ľudí, ktorí uverili vymysleným príbehom týkajúcich sa mojej osoby. ... Nemohla som o ničom písať, bez toho aby som sa nestala terčom propagandy. ... Moji priatelia sa menili v nepriateľov, posielali mi vyhrážky smrťou. Musela som nahlásiť svojho kamaráta z detstva. Miesto článku som musela písať trestné oznámenia na ľudí, ktorí mne a mojej rodine vyhrážali smrťou." Stala sa totiž cieľom propagandy. "Písali o mne že som platená Spojenými štátmi, NATO, že som podozrivá z trestnej činnosti, drogovo závislá, psychicky chorá. Toto stále dookola opakovali a pretože propaganda funguje, časť ľudí tomu uverila. V komentároch písali, že nie som nič iné než "presstitu" NATO (pozn. red.: nepripomína vám to situáciu na Slovensku?). Dokonca kontaktovali mojich nariadených a pýtali sa, ako môžu zamestnávať feťáčku a prečo ma nevyhodia."


Príbeh Jessikky Aro dokonale znázorňuje fungovanie propagandy, ale aj to, ako sa z priateľa, ktorému dôverujete stáva úplne iný človek – troll, ktorý nemá zábrany písať nenávistné komentáre a dokonca sa vyhráža fyzickým napadnutím či smrťou. "Ľudia pod vplyvom propagandy strašne jednoducho stratia pojem o tom, čo je v právnom štáte povolené a čo nie. Presne o to Rusku ide," uviedla novinárka Aro.


Myslíte si, že za každým textom je človek? Nemusí byť.

Šírenie dezinformácií a propagandy majú vo veľkej miere aj AI technológie, čiže umelá inteligencia. Na túto problematiku upozornila vedkyňa, poručíčka kybernetických síl armádných Aktívnych záloh, ktorá študovala na Oxford University, Tereza Bartoníčková. "Obrovskú úlohu v šírení dezinformácií majú boti. Boti sú jednoduché programy, ktoré fungujú na báze AI, ktoré majú simulovať správanie sa človeka na internete. Sú naprogramované k šíreniu dezinformácií a presvedčovaní iných užívateľov o svojej pravde," uviedla Bartoníčková pre Aktuálně.cz.Spevák, zabávač, kandidát na prezidenta, facebookový lekár, vedec, politológ. Vzadu je Vladimír Putin. Zdroj foto: omediach.com

Rusmi platené "médiá" na Slovensku

Boti, ako aj trollovia, sú aktívni na celom internete v rôznych jazykoch. Taktiež existujú "médiá", ako aj jednotnotlivci, ktorí sú platení z Ruskej federácie. O tom, že weby a osoby platené zahraničím sa nachádzajú aj na Slovensku informoval bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský v relácii Na telo. "Modus operandi ruských spravodajských služieb aj Ruskej federácie v rámci hybridných vojen je získať mediálny vplyv," uviedol Pčolinský. Sú financovaní ruskými diplomatmi v utajení, ktorí kontaktujú "novinára"."Potom novinár v médiu v ktorom je, prináša nekritický pohľad na to, čo sa deje v Rusku. Hlavnou úlohou je spochybniť vzťahy medzi Slovenskou republikou a ostatnými členskými štátmi EÚ alebo NATO." Pčolinský ďalej informoval, že vedia o konktrétnych novinároch, ktorí sa stretávajú s ruskými diplomatmi.


Paradoxom je, že tie tzv. "alternatívne médiá", ktoré obviňujú seriózne, mienkotvorné médiá z financovania Spojenými štátmi alebo Šorošom, sú aj platené zahraničnými štátmi, konkrétne Ruskou federáciou. Majiteľ a šéfredaktor dezinformačného webu Zem a Vek bol žiadať o podporu na Ruskej ambasáde a neskôr aj osobne v Rusku. Podľa nahrávky T. E. Rostas sa priamo opýtal: „či by existoval v Rusku záujem podporovať na Slovensku ľudí, alebo aj médium, ktoré by propagovalo väčšiu vzájomnosť… Ale aj nejakú politickú silu, ktorá nie je zatiaľ ešte reálne v parlamente,“

Ďalšie alternatívne médium Hlavné správy, ktoré je kritické voči Európskej únii a nekritický voči Ruskej federácie, tiež spolupracuje s občianskym združením Slovensko-ruská spoločnosť (Srspol), ktoré vedie bývalý premiér Ján Čarnogurský. Ako uvádza denník N, Čarnogurský je jediným slovenským členom exkluzívneho Valdajského diskusného klubu, ktorý sa raz do roka schádza v Rusku za prítomnosti prezidenta Vladimira Putina. Zaujímavým faktom je, že napriek zameraniu webu proti Európskej únii, majiteľ webu Hlavné správy čerpá dotácie z Európskeho sociálneho fondu. Podľa zistenia Denníka N, peniaze z fondu slúžili napríklad na vytvorenie pracovnej pozície grafika alebo administratívneho pracovníka.


Zvlášť kategóriou sú priamo Kremľom platené štátne médiá. Medzi nich patri televízia a jej web Russia Today (RT), ktorý je majú v programoch aj slovenskí poskytovatelia a webový portál Sputnik, ktorý má viacero jazyčných mutácií (u nás sputnik.cz).


Facebook navrhuje používateľom dezinformačný web Sputnik.cz. Príspevok je sponzorovaný Kremľom

Zoznam trollov

Polícia zverejnila zoznam proruských facebookových účtov, platených trolov, skupín a užitočných babrákov, ktorí na sociálnych sieťach šíria klamstvá a manipulácie. Stále to však nie je úplný zoznam. (Zoznam bude polícia aktualizovať.)


https://www.facebook.com/martin.bago.79

https://picuscapital.sk/

https://www.facebook.com/soun.marek

https://www.facebook.com/groups/1444755499098715

https://www.facebook.com/groups/658603931663528/

https://www.facebook.com/JOTA-Konceptu%C3%A1lna-jednota-392297327607295

https://www.facebook.com/Zauj%C3%ADmavosti-Slovenska-914986771978169/?ref=page_internal

https://www.facebook.com/AntiKiskaOriginal/

Ondrej Štefik

https://www.facebook.com/groups/619207122706448

https://www.facebook.com/100292161793568/posts/453183709837743/

https://www.facebook.com/diana.diana.dida

https://www.facebook.com/tony.escobar.90834776

https://www.facebook.com/magdalena.urbanova.1

https://www.facebook.com/martinka.bielcikova

https://www.facebook.com/mrslovakcom/

https://www.facebook.com/onasbeznas

https://slobodnyvysielac.sk/

https://www.facebook.com/daniela.zemanovaustupska

https://www.facebook.com/peter.lazor.9

https://www.facebook.com/del.miroslav

https://www.facebook.com/jaroslav.hascic

https://www.facebook.com/Zdrojj/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100077145380372

https://www.facebook.com/pepek.balogu.7

https://www.facebook.com/profile.php?id=100013897510298

https://www.facebook.com/profile.php?id=100014616249434

https://www.facebook.com/ascot.cmb

https://www.facebook.com/vorobelova

https://www.facebook.com/duplacik

https://www.facebook.com/groups/455867198723982/user/100053722221763/

https://www.facebook.com/groups/612905426690095

https://www.facebook.com/libormacuha

https://www.facebook.com/ascot.cmb

https://www.facebook.com/balek.robert

https://www.facebook.com/martin.jakubec.3975

https://www.facebook.com/andrej.janco.7

https://www.facebook.com/jozef.hunka

https://www.facebook.com/groups/673441443453395

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063608805119

https://www.facebook.com/NitraIbaNitra/

https://www.facebook.com/juraj.janosik.52687

https://www.facebook.com/profile.php?id=100072048798047

https://www.facebook.com/marcel.durech.9

https://www.facebook.com/martin.katis.7

https://www.facebook.com/profile.php?id=100041128565879

https://www.facebook.com/groups/1443007846092635/?ref=share

https://www.facebook.com/lienka.alienka.5

https://www.facebook.com/maria.kasanova.33

https://www.facebook.com/profile.php?id=100013897510298

https://www.facebook.com/sona.hassanova.5

https://www.facebook.com/mvetrik

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006142216921

https://www.facebook.com/Hmat43

https://www.facebook.com/Sorocinova

https://www.facebook.com/awakeningQ

https://www.facebook.com/cz.sputnik/

https://www.facebook.com/slavena.vorobelova

https://www.facebook.com/hricalubos1/

https://www.facebook.com/Reject.Together.Global.War/

https://www.facebook.com/karolina.zuskinova

https://www.facebook.com/tvjanosik/


Ako bojovať s trollmi a s propagandou

  1. Treba poukázať, že sa jedná o propagandu alebo dezinformáciu. Označte ju a varujte ostatných pred nimi.

  2. Nešírte neoverené informácie. Neverte všetkému, čo je na webe. A to sa týka fotografií aj videí.

  3. Naopak, zdieľajte len taký obsah, čo zverejňujú dôveryhodné zdroje, médiá (informácie od oficiálnych inštitúcií ako sú ministerstvá, polícia, nezávislé spravodajské médiá...). Statusy, názory, komentáre jednotlivcov nie sú fakty. Nezamieňajme si názor s faktom.

  4. Všímajte si, či je známy autor, či aj ostatné seriózne médiá potvrdili a prevzali daný obsah.

  5. Ak sa jedná o trollov, na sociálnych sieťach nahláste tieto profily/príspevky.

  6. Ak sa už dáte s trollom do debaty, snažte sa propagandu a dezinformácie vyvrátiť, poukazujte na fakty. Pri argumentovaní používajte seriózne, relevantné zdroje (informácie od serióznych, nezávislých médií, inštitúcií...). Pamätajte, že názor nie je fakt.

  7. Ak sa bavíte s trollom, pýtajte sa a požadujte, nech svoje tvrdenia podloží relevantnými zdrojmi. Nenechajte sa odbiť prázdnymi manipulatívnymi rečami.

  8. Pri debate sa držte faktov a témy. Trollovia často začnú meniť tému, resp. môžu útočiť aj voči vašej osobe.


Zdroj foto: Pixabay

PREČÍTAJTE SI: Ako nás ovplyvňujú dezinformácie: “odborníci” z Facebooku sa vyhrážali lekárom a vedcom