Ako hoaxy ovplyvňujú život: meškanie letu či bitka kvôli požiadaniu o nosenie rúška

Už sa nevyskytujú len na internete, hoaxy ovplyvňujú život. A to nie práve pozitívne. Tí, ktorí sú proti rúškam neváhajú útočiť aj fyzicky.

Dezinformácie a hoaxy sa stávajú takými mocnými, že čoraz viac sa s nimi stretávame v skutočnom živote. Kým pred pár rokmi sme sa na vymyslených anonymných textoch zasmiali, dnes nám znepríjemňujú život. Veľkú moc konšpirátorom, ktorí šíria vymyslené informácie dala pandémia Covid-19. Vďaka bezmocnosti, strachu o svoj holý život, vďaka neustálym sa meniacim opatreniam a zlej komunikácie vlády, internet dal možnosť vzniku novým dezinformačným hviezdam. Kým overené informácie sa ledva zdieľajú, vymyslené sa šíria neuveriteľnou rýchlosťou.

Advokátka “Nulitná”

Jednou z novodobých internetových hviezdičiek “dezinformačnej scény” je advokátka Adriana Krajníková. Z najprv neznámej advokátky, ktorá nasledovala Štefana Harabina sa stal “bojovník proti štátu a opatreniam”. Pani Krajníková je známa aj tým, že ju justičná stráž vyviedla z budovy súdu, pretože si odmietala nasadiť rúško v čase pandémie. Na justičnú stráž kričala, aby jej povedali paragraf, na základe ktorého ju môžu vyviesť z budovy kvôli nenasadenému rúšku. Navyše obviňovala justičnú stráž zo spáchania trestnej činnosti.

Advokátka však svoju internetovú kariéru odštartovala najmä videom, v ktorom počas pandémie Covid-19 cez telefón intenzívne odhovárala svoju 19-ročnú rodiacu klientku v nemocnici, aby si dala na tvár rúško a aby si nenechala spraviť antigénový test. „Odmietala používať rúško a akceptovať primerané obmedzenia v súvislosti so zabezpečením ochrany nielen pacientky, ako aj iných pacientov a zdravotníckeho personálu. Zdravotnícky personál pristupoval k pacientke v špeciálnom osobnom ochrannom oblečení. Riziko nákazy vzhľadom na absenciu testovania nebolo možné vylúčiť. Pacientka celé hodiny odmietala komunikovať s lekármi a ostatným službukonajúcim personálom. Komunikovala prostredníctvom mobilného telefónu len prostredníctvom svojej právnej zástupkyne, ktorá ju motivovala vo vytrvaní nenosenia rúška a podobne,” informovala Monika Krišková z komunikačného oddelenia nemocnice UNLP Košice. Nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca situácia, ktorá trvala niekoľko hodín bola ťažká pre personál, ako aj pre tehotnú ženu. Privolané boli aj policajné zložky. Nemocnica UNLP podala aj trestné oznámenie na advokátku.

Z Facebooku do politiky. Vďaka pandémii.

Pani Krajníková začala byť veľmi aktívna na sociálnych sieťach a jej statusy a videá dosahujú veľkú interakciu a videní. Začala na Facebooku zverejňovať “svoju pravdu” a začala “bojovať” proti štátu – len preto, že je aj na Slovensku pandémia a zaviedli sa protipandemické opatrenia. Spochybňuje testovanie, rúška, núdzový stav, nariadenia, ktoré vydá Úrad verejného zdravotníctva… To všetko prirovnáva k fašizmu a teroru ľudí. Protipandemické opatrenia spočívajú na troch pilieroch – nosenie rúška/respirátoru, odstupu a umývaní rúk. Konšpirátori však prišli s teóriou, že sa pod rúškom tvoria životu nebezpečné baktérie a bránia v dýchaní. Tieto tvrdenia boli niekoľkokrát vyvrátené.


“Na Slovensku sa začal fašizmus… Dnes si kvôli práci necháte vziať slobodu v rúšku a zajtra vám vezmú aj dieťa, ktorému nasadia tiež rúško a vykonajú „TEST“… Sme vo vojne!” aj takéto statusy sa objavujú na Facebooku Krajníkovej. Taktiež dodáva, že rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva a vlády o rúškach, testovaní, núdzovom stave, sú nezákonné a nulitné. Tieto videá a statusy na sociálnych sieťach, hoci sú nepravdivé, manipulatívne (pozri výklad slova fašizmus) majú veľkú úspešnosť. Po incidente s rodičkou sa pred nemocnicou uskutočnil protest asi 20 ľudí, ktorí protestovali proti prístupu nemocnice. Po týchto videách, ktoré sa šíria naprieč sociálnymi sieťami sa ľudia začali navážať do lekárov či do príslušníkov polície. Vďaka veľkému uznaniu od svojich fanúšikov na sociálnej sieti si Krajníková založila aj vlastnú politickú stranu “Právo slovenskej republiky“.

Zásah advokátskej komory

Neskoro, ale predsa zasiahla aj advokátska komora, ktorá pozastavila advokátske činnosti Krajníkovej. “Návrh na pozastavenie advokátskej činnosti Adriane Krajníkovej bol podaný na základe mimoriadnej závažnosti konania vyhodnoteného Revíznou komisiou SAK ako možné disciplinárne porušenie predpisov SAK a advokátskej etiky,“ vysvetlila redakcii SME hovorkyňa SAK Alexandra Donevová. Avšak za ten čas si získala popularitu na sociálnych sieťach.

Bezrúškari a ich vplyv na spoločnosť

Je dokázané, že správnym nosením rúška, šatky či respirátora dokážeme zabrániť šíreniu vírusu Covid-19. Aj napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorí sa nosením rúška vraj cítia obmedzovaní. Na internete sú vedci a odborníci osočovaní, ale ľudia s vysokoškolským titulom, ktorí “bojujú” proti systému a hovoria to, čo im práve vyhovuje, sú pre takých ľudí hrdinovia. Bez lekárskych a vedeckých dôkazov šíria klamstvá. Vedia ovplyvniť davy (viď. protesty v Bratislave). Polícia dokonca eviduje prípad, kedy zákazník fyzicky napadol predavačku len preto, že ho požiadala, aby si nasadil rúško. Útočníka spacifikoval ďalší zákazník, ktorého tiež napadol.


Najnovší zaznamenaný väčší incident Slovákov bol na lete z tureckej Antalayi do Košíc. V každom lietadle treba dodržiavať protipandemické opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu vírusu, avšak Slovenka, ktorá sa odvolávala na zmienenú advokátku Adrianu Krajníkovú, tieto nariadenia považuje za “nulitné” a “obmedzujúce”. Okrem posádky ju presviedčali aj samotní cestujúci. “Prišli ju ľudia prosiť, nech si dá na chvíľu respirátor, že im plače dieťa. Začala na nich vrieskať, že ju nebudú obmedzovať,” napísal čitateľ do redakcie Nového času. “Nikto ma nebude obmedzovať,” kričala Slovenka, ktorú prosil ešte aj jej manžel. Kvôli Slovenke, ktorá si odmietala nasadiť rúško, “ktoré ju obmedzuje” malo lietadlo hodinové meškanie.