Ako nás ovplyvňujú dezinformácie: “odborníci” z Facebooku sa vyhrážali lekárom a vedcom

Kým na začiatku pandémie Covid-19 sa všetci spoliehali na lekárov a vedcov, dnes sú odborníci vysmievaní a dokonca sa niektorým aj vyhrážajú pred ich vlastným domom. Aj takto nás ovplyvňujú dezinformácie zo sociálnych sietí.

V prvej vlne pandémie svet ovládol strach, avšak časom zvykania si na “nový normál” zmizol aj strach z choroby, kvôli ktorej umrelo mnoho ľudí. Na Facebooku sa začali šíriť vymyslené dezinformácie, ktoré sa časom vždy pretransformovali. Začalo to tým, že ochorenie Covid-19 neexistuje, pokračovalo to údajnou škodlivosťou rúšok a respirátorov. Teraz už síce väčšina konšpirátorov uznalo, že predsa len ochorenie existuje, avšak príchodom vakcín sa začali šíriť ďalšie dezinformácie. Odpor k očkovaniu rastie enormným tempom vďaka neovereným, vymysleným dezinformáciám, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach. Frustráciu a strach ľudí využívajú rôzni dezinformátori a taktiež politické strany. Dezinformácie a nenávisť už do takej miery ovplyvňujú život ľudí, že sa to prenieslo aj do reálneho života.


“Boj za slobodu” pred domami vedcov


Odporcovia očkovania a “nerúškari” organizujú protesty pred domami známych lekárov a vedcov. Členovia týchto protestov chceli lekárov konfrontovať a následne ich natočiť na sociálne siete, aby ukázali ako “bojujú za slobodu”. Ako uvádza Denník N, skupina zhruba dvadsiatich až tridsiatich ľudí sa nachádzali na adresách infektológov Pavla Jarčušku, Vladimíra Krčméryho, ktorého skupina odporcov označila ako “vraha”. Skupina išla aj na adresu pediatričky Eleny Prokopovej, ktorá je hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast. S nikým sa im nepodarilo stretnúť, preto svoje výhrady kričali do megafónu, prípadne sa hádali so susedmi vedcov.


“Sú to práve lekári, ktorí poskytovali zdravotnú starostlivosť všetkým občanom, starali sa o nich a nikomu ani len nenapadlo nazvať ich vrahmi. Nezabúdame ani na to, že počas prvej a druhe vlny pandémie koronavírusu boli práve lekári na hrane vyčerpania a kolapsu celého zdravotníckeho systému. Aj vďaka ich obetavosti a vytrvalosti sme to ako spoločnosť zvládli, a na to sa NEZABÚDA. Dôverujme lekárom a vedcom. Len vďaka nim sa z pandémie môžete definitívne dostať,” uvádza Polícia SR na svojom profile. Polícia ďalej uviedla, že situáciu monitoruje a v prípade protiprávneho konania bude konať.