Aktivisti rozmiestnili pred sídlom Facebooku vaky na mŕtvoly s nápismi “Dezinformácie zabíjajú”

Skupina aktivistov rozmiestnila pred sídlom Facebooku vo Washingtone vaky na mŕtvoly s nápismi “Dezinformácie zabíjajú”. Spoločnosť takto žiadajú, aby zakročila proti šíriteľom dezinformácií, ktoré kolujú na najväčšej sociálnej sieti.


Protest pred spoločnosťou Facebook sa konal 28. júla vo Washingtone v dôsledku nárastu šírenia ochorenia COVID-19. Protestnú akciu zorganizovala skupina vedcov, obhajcov a aktivistov, ktorí sa nazývajú “skutočným” dozorným výborom. Pred sídlom spoločnosti Facebook umiestnili vaky na mŕtvoly s nápisom “Disinfo kills”, čiže dezinformácie zabíjajú. Aktivisti naliehali na akcionárov Facebooku, aby zakázali tzv. dezinformačných “superšíriteľov”, čiže malý počet účtov, ktoré sú však zodpovedne za väčšinu falošného a zavádzajúceho obsahu o vakcínach proti Covid-19.


Shireen Mitchel, ktorá je členkou správnej rady pre dohľad nad Facebookom a zakladateľka organizácie Stop online násilí na ženách vyhlásila, že ľudia sa rozhodujú na základe dezinformácií, ktoré sa šíria na Facebooku. “Ak ich Facebook nevymaže alebo ak ich iba označí upozorneniami, potom sa na týchto úmrtiach zásadne zúčastňuje aj Facebook,” vyhlásila Mitchel.


Reagoval aj Biely dom


Rada pre skutočný dohľad nad Facebookom (The Real Facebook Oversight Board) v spolupráci s protestom vydala novú správu analýzy šírenia dezinformácií proti očkovaniu na Facebooku. Správa reaguje na to, že spoločnosť má najväčšie finančné zisky od roku 2016. Správa odkazuje na štúdiu Centra pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH) v ktorej sa zistilo, že malá skupina účtov, ktorá je známa ako “špinavá desiatka”, je zodpovedná za viac ako 73% obsahu o zavádzajúcich informáciách o očkovaní. Na túto správu reagoval aj prezident USA Joe Biden a odsúdil Facebook a ďalšie technologické spoločnosti za to, že neprijali opatrenia. Hoci Facebook podľa jeho vyjadrení “bojuje” proti dezinformáciám, prax ukazuje, že je to stále málo.

Dezinformácie zabíjajú. Protest pred sídlom Facebooku.
Dezinformácie zabíjajú. Protest pred sídlom Facebooku

Dezinformačné príspevky sú na Facebooku najzdielanejšie


Spoločnosť Facebook uviedla, že vo februári 2021 zakázala dezinformácie o vakcínach, ale kritici tvrdia, že aj napriek rôznym filtrom mnohé príspevky prechádzajú a oslovujú milióny ľudí bez toho, aby boli odstránené. Spoločnosť sa tiež ohradila, že zaviedla niekoľko pravidiel týkajúcich sa konkrétne ochorenia Covid-19, ktoré zakazujú príspevky, ktoré spochybňujú závažnosť ochorenia, popierajú jeho existenciu alebo tvrdia, že očkovacia látka predstavuje viac rizík ako vírus. Rada pre skutočný dohľad napriek tomu však zistila, že takýto obsah často dokázal zostať na sociálnej sieti a dokonca sa dostal aj do najzdieľanejších príspevkov.


Facebook vraj naozaj bojuje proti dezinformáciám


“Pokiaľ ide o dezinformácie o Covid, veľká väčšina obsahu pochádza z extrémne malej skupiny dobre viditeľných používateľov, čo znamená, že je oveľa jednoduchšie s ním bojovať ako Facebook pripúšťa,” uvádza sa v stanovisku, podľa ktorého Facebook naďalej ťaží z nenávisti a smrtiacej dezinformácie. Hovorca Facebooku uviedol, že trvalo zakazujú stránky, skupiny a účty, ktoré opakovane porušujú ich pravidlá týkajúce sa dezinformácií o Covid-19. Zahŕňa to viac ako tucet stránok, skupín a účtov od týchto osôb. Hovorca tiež dodal, že Facebook odstránil viac ako 18 miliónov dezinformácií od Covide a označil viac ako 167 miliónov informácií, čím používateľov prepojil s informačným centrom Covid-19.


Do kongresu sa dostal návrh zákona zaoberajúci sa dezinformáciám o zdraví


Amy Klobuchar, demokratická senátorka predstavila návrh zákona, ktorý by sa zameral na platformy, ktorých algoritmy propagujú dezinformácie o zdraví súvisiace s “existujúcou núdzovou situáciou v oblasti verejného zdravia“. “Online platformy príliš dlho neurobili dosť na ochranu zdravia Američanov,” uviedla Klobuchar vo vyhlásení k návrhu zákona. Návrh zákona má odstrániť ochranu ktorá zabraňuje tomu, aby boli platformy obvinené za obsah zverejnený používateľmi. “Toto sú niektoré z najväčších a najbohatších spoločností na svete a musia urobiť viac, aby zabránili šíreniu smrtiacich dezinformácií o očkovacích látkach.”


Zdroj, foto: The Guardian