Facebook proti hoaxom: Na Slovensku spúšťa Fact-checker

Hoaxom sa na Facebooku bude dariť o niečo menej. Facebook na Slovensku a v Česku spustilo Fact-checker – program na overovanie príspevkov.

Sociálna sieť, na ktorej sa dezinformáciám a hoaxom najviac darilo, sa pustila do boja. Na Slovensku a v Česku spustilo “Fact-checker”, program, ktorý vyhodnocuje zdieľané príspevky. Facebook pri overovaní informácií spolupracuje aj s tretími stranami, nezávislými “fact-checkermi”, teda kontrolórmi z celého sveta. Na Slovensku bude zdieľané informácie overovať francúzska tlačová agentúra AFP. Tlačová agentúra si na túto prácu hľadala človeka zo slovenskej mediálnej obce. Momentálne na Slovensku bude len jeden kontrolór, ktorý musel prejsť ťažkým výberovým konaním. Spoločnosť nevylúčila, že v prípade, ak by bolo dezinformácii veľa, v budúcnosti by najala viac kontrolórov.


Ako funguje Fact-checker


Fact-checker bude vyhodnocovať príspevky, ktoré sú zdieľané na Facebooku. Ak narazí na hoax či dezinformáciu, nahlási to a sociálna sieť ju bude v Novinkách zobrazovať menej. Používateľovi oznámi, že ide o nepravdivú informáciu a príspevok bude skrytý.


Toto opatrenie sa dotkne aj správcov Facebookovských stránok aj webových domén. Stránky a tiež domény, ktoré budú opakovane šíriť nepravdivé informácie, budú penalizované. Budú mať zákaz spúšťať reklamy, obmedzené možnosti šírenia, či schopnosť monetizácie. Výnimku budú mať satirické stránky, príspevky politikov a súkromných skupín, ktoré kontrolované nebudú.