Facebook zrušil Kulturblog a ďalšie stránky, ktoré vytvárali dezinformácie

Najväčšia sociálna sieť Facebook tri dni pred parlamentnými voľbami zrušila stránky, ktoré boli napojené na ľudí kotlebovcov, propagovali ich a vytvárali dezinformácie. Spoločnosť neupresnila o aké facebookové stránky ide. Denník N priniesla informácie, že sa jedná o sedem stránok, ktoré propagovali extrémistickú politickú stranu ĽSNS.


Vymazané boli facebookové stránky ako Kulturblog, Magazin1, či prehladsprav.sk. Stránku Kulturblog spravujú priamo ľudia z ĽSNS, šíria manipulačné články v prospech politickej strany. Stránka obsahovala články, ktoré prekrúcali historické fakty v duchu neonacistickej ideológie.


„Zistili sme, že tu funguje sieť stránok, ktoré sa tvária ako nezávislé spravodajské médiá, no v skutočnosti sú prepojené na jednotlivcov na pravom politickom spektre,“ povedal pre Denník N David Agranovich, ktorý vo Facebooku šéfuje špecializovanému tímu na odhaľovanie globálnych hrozieb. Agranovich dodal, že stránky boli napojené na ľudí z Ľudovej strany Naše Slovensko.


Facebook podľa nových pravidiel požaduje uvádzať spojenie s právnickými, resp. s politickými subjektmi. Dané stránky svoje pozadie oficiálne neodkryli a neposkytli žiadne bližšie informácie, aj napriek výzve Facebooku. Kvôli tomu, že nevyhoveli požiadavkám, Facebook sa rozhodol dané stránky odstrániť.


Za stránkou Kulturblog stojí občianske združenie, ktoré zakladal bývalý poslanec ĽSNS Milan Mazurek, ktorý bol odsúdený za rasistické výroky. Ďalšími spoluzakladateľmi sú členovia Dávid Pavlík a Ján Pastuszek, kandidát ĽSNS do parlamentných volieb. Kulturblog prevádzkuje rovnomenné občianske združenie, ktoré spoluzakladal bývalý poslanec ĽSNS Milan Mazurek, jeho členovia Dávid Pavlík a Ján Pastuzsek sú platenými asistentmi Kotlebových poslancov, Ján Pastuszek je aj na kandidátke ĽSNS do parlamentných volieb. Tvárou Kulturblogu je študentka bilingvárneho gymnázia Lívia Garčalová, účastníčka akcií Ľudovej mládeže. Stránka spolu s Líviou sa snaží vyvolať paniku, strach napríklad z multikultúry, či nenávisť voči LGBTI komunite.


Za známou stránkou Magazin1.sk, ktorú Facebook tiež odstránil, stojí Mário Vidák, ktorý v minulosti kandidoval za stranu ĽSNS za poslanca v Banskobystrickom kraji. Navyše je aj priamo financovaný stranou. Z transparentného účtu strany ĽSNS mu dostával peniaze za “reklam. a marketingové služby”. Vidák je známy aj tým, že na svojom profile šíril hoaxy, napríklad o tom, že pápež si dal na krk farebný kríž, aby podporil LGBT komunitu.