HOAX: 5G spôsobuje úhyn vtákov

Nová generácia siete – 5G prinesie používateľom nielen vyššiu rýchlosť, nižšiu odozvu, ale tiež sa očakáva, že prepojí mnoho zariadení, ktoré ešte internet nepoužívajú, ako sú autonómne autá či roboti. Slováci majú strach z príchodu novej generácie siete 5G. Dôvodom sú konšpirácie a hoaxy, ktoré sa šíria v súvislosti s 5G. Nová generácia siete spôsobuje podľa konšpirátorov smrť vtákov, rakovinu, zdravotné ťažkosti a po novom spôsobuje aj koronavírus (pozn.: články o ďalších hoaxoch spojených s 5G čoskoro zverejníme).

Sieť 5G spôsobuje úhyn vtákov v Holandsku


Ešte v roku 2018 aktivistka Erin Elisabeth napísala na svoju stránku „Health Nut News” článok o smrtiacich účinkoch testov technológie 5G sietí. Znepokojujúci článok má nadpis “Stovky mŕtvych vtákov počas experimentu 5G v holandskom Haagu“. Autorka čerpala od konšpirátora s menom John Kuhles, ktorý prevádzkuje niekoľko anti-5G konšpiračných webových stránok a stránok na sociálnych médiách. Kuhles tvrdí aj to, že ničivé požiare v Kalifornii v novembri 2018 boli vyvolané priamou energetickou zbraňou ako pomsta pre “vládnuce elity”, aby potrestali štát za vetovanie plánu “hromadného nasadenia 5G”.


V článku na Elisabethinej stránke sa píše, že spoločnosť Huawei v spolupráci s Telecomom 19. októbra 2018 testoval nový vysielač 5G siete. Testy sa uskutočnili blízko parku Huijgenspark v meste Haag v Holandsku. Po teste podľa článku začali na zem padať mŕtve vtáky, najmä škorce. Kačky, ktoré plávali, dali hlavu pod vodu, aby unikli žiareniu, niektoré odleteli. Takmer v rovnakom čase keď tieto zvieratá uhynuli v blízkosti stanice Holland Spoor bol vraj testovaný 5G vysielač.


Tento hoax čerpá z udalostí, ktoré sa naozaj stali, avšak nie v rovnakom čase a prípady spolu nesúvisia.


Je pravda, že spoločnosť Huawei s Telecomom testovali technológiu 5G v meste Haag, avšak nebolo to v októbri ako uvádza článok, ale 28. júna 2018. Odvtedy žiadne iné testovanie sa neuskutočnilo. Aj daný test prebehol bez problémov a nič mimoriadne sa vtedy nestalo.


Je pravda aj to, že od piatku 19. októbra do soboty 3. novembra 2018 bolo nájdených 337 mŕtvych škorcov a 2 holuby. Nie je jasné, čo spôsobilo ich vyhynutie, čo tiež prospieva ku šíreniu tohto hoaxu. S prípadom sa zaoberali mnohé významné inštitúcie a univerzity. Haag prijalo preventívne opatrenia a oznámila dočasný zákaz psov pre Huijgenspark. “Od 70. rokov 20. storočia Národné centrum pre zdravie voľne žijúcich živočíchov vo Wisconsine (US Geological Survey) sledovalo hromadné úhyny vtákov, rýb a iných zvierat. Občas sa obloha a potoky jednoducho stávajú smrtiacimi. Niekedy je to choroba, niekedy znečistenie. Inokedy je to len záhada. Podľa záznamov USGS sa federálnej vláde každý rok nahlási 163 takýchto udalostí,” uviedla špecialista LeAnn White.


Je 5G sieť nebezpečná?


Eric van Rongen, člen Rady pre zdravie Holandska a predseda Medzinárodnej komisie pre ochranu pred neionizujúcim žiarením, oznámil pre portál snopes.com, že úrovne vystavenia vo frekvenčnom rozsahu 5 G sú porovnateľné s existujúcou technológiou. “Úrovne vystavenia by boli porovnateľné s úrovňami súčasných sietí (3G a 4G), a teda sú veľmi nízke. Jediný spôsob, ako by sme si mohli predstaviť smrť vtákov v dôsledku vystavenia elektromagnetickým poliam, je veľmi vysoká úroveň expozície, ktorá vedie k značnému zahriatiu. Ale úrovne, ktoré používajú mobilné telekomunikačné antény, nie sú dosť silné na to, aby sa to stalo. Možno sú milióny takýchto antén na celom svete a toto sa nikdy nestalo. Aj keby by došlo k expozícii 5G, je veľmi nepravdepodobné, že by to mohlo spôsobiť úmrtnosť (vtáka).”


Hoax o úhyne vtákov kvôli 5G siete sa dostal aj na Slovensko


Slováci sa novej technológie boja aj kvôli hoaxu z Holandska. Článok o tom, že 5G spôsobuje úhyn vtákov totiž prebrali rôzne konšpiračné a dezinformačné weby – napríklad Hlavný denník. V článku Hlavného denníka sme našli hneď niekoľko nejasností: napríklad namiesto pôvodného októbra, kedy vtáci naozaj v Holandsku uhynuli, sa spomína december a to bez udania roku. Článok na webe Hlavný denník vyšiel 23.12.2019, čiže o rok neskôr, ale čitateľ môže mať dojem, že správa je aktuálna. Článok je dodnes populárny. Napriek tomu, že výskumníci nezistili presnú príčinu úhynu vtákov, Hlavný denník bez vedeckých dôkazov tvrdí: “Jediné vysvetlenie, ktoré prichádzalo do úvahy bolo, že uhynuli v dôsledku 5G vĺn. Tie nepriaznivo ovplyvňujú srdce vtákov.” Hlavný denník sa odvoláva aj na predsedu organizácie „Lekári za ochranu životného prostredia“. Na svojom webe píše, že predseda organizácie Peter Calin varuje: „Technológia 5G využíva elektromagnetické žiarenie, ktoré obzvlášť citlivo dráždi pokožku. Čo niekoľkokrát zvyšuje riziko rakoviny“. Ďalej sa na webe Hlavný denník píše: “Pravdivosť tohto tvrdenia je však ešte stále v procese skúmania,” avšak predošlé tvrdenie v čitateľovi spôsobí negatívnu emóciu a strach voči technológii 5G.

“Nie je to pravda, ale mohla by byť”. Zdroj foto: Lucenec.online
“Nie je to pravda, ale mohla by byť”. Zdroj foto: Lucenec.online

Tento hoax že 5G spôsobuje úhyn vtákov, je veľmi populárny na ďalších dezinformačných weboch a konšpiračných skupinách na Facebooku, napríklad v skupine Chemtrails Slovensko.


Aká je pravda?


Ak si dáte do Google vyhľadať meno Peter Calin, nájdete výsledky na rumunského režiséra, či inštruktora jógy. Predsedu spomínanej organizácie nenájdete. Napriek tomu, že v článku sa spomína vymyslená organizácia aj osoba, článok má veľký úspech. Zdieľajú ho ľudia po celom internete. Dokonca vznikla aj petícia “STOP budovaniu 5G sietí na Slovensku“.


“Nebezpečná” 5G sieť?


Výstavba 5G siete sa plánuje na rok 2021, avšak mnohým ľuďom robí starosti už aj teraz. Dôvod na obavu však nemajú. Na Slovensku sa uvažuje s dvomi hlavnými pásmami pre 5G. Prvým pásmom je 3,5-3,7 GHz, ktoré je využívané na tzv. fixný LTE internet. Druhým ťažiskovým pásmom bude 700 MHz, ktoré dnes využíva digitálna televízia (DVB-T). Teda tak obávaná technológia sa už v súčasnosti používa, akurát mnohí konšpirátori o tom nevedia. Televízne vysielače, ktoré vysielajú v pásme 700 MHz majú výkony v desiatkach až stovkách kilowattov. Tým, že sú umiestnené na kopcoch nad mestami, vyžarujú oveľa viac a nastavené sú tak, aby pokrývali veľké územie. Avšak operátorské vysielače, ktoré s príchodom 5G pribudnú na strechách či iných miestach, majú podstatne menšie výkony ako televízne vysielače, zvyčajne do 200 W, len budú rozmiestnené hustejšie. Viac technických informácii o 5G sieti sa dozviete v článku zive.sk.