HOAX: Ihly infikované s HIV na čerpacích staniciach

“Na benzínkach v BA sú ihly infikované HIV tak si dávaj pozor. Je to v tankovacej pištoli a že už našli 5 ihiel takže…” Podobný text s infikovanou ihlou s HIV už patrí medzi tzv. evergreeny, ktoré sa každoročne objavujú na internete. Prvýkrát sa objavil pred dvadsiatimi rokmi.

Hoax s infikovanými ihlami/striekačkami sa prvýkrát na internete objavil v júni v roku 2000 a pochádza z USA.


Pôvodný text obsahoval varovanie od akéhosi kapitána Abraham Sands, ktorý vraj pracuje na polícii Jacksonville na Floride. Údajný kapitán v texte píše, že ho miestne úrady požiadali, aby zverejnil tento email. Podľa neho, nejaké osoby pripevnili injekčné ihly na spodnú stranu tankovacej pištole. Ďalej píše, že zrejme sú tieto ihly infikované HIV pozitívnou krvou. “Len v oblasti Jacksonville bolo za posledných päť mesiacov 17 prípadov. Overili sme správy najmenej 12 ďalších v rôznych štátoch po celej krajine,” píše sa v texte. Ďalej vyzýva aby pri manipulácii ľudia skontrolovali čerpacie pištole. A ďalej vyzýva na preposielanie mailu, aby to videlo čím viac ľudí.


Pôvodný text v angličtine z roku 2000:


My name is Captain Abraham Sands of the Jacksonville, Florida Police Department. I have been asked by state and local authorities to write this email in order to get the word out to car drivers of a very dangerous prank that is occurring in numerous states. Some person or persons have been affixing hypodermic needles to the underside of gas pump handles. These needles appear to be infected with HIV positive blood. In the Jacksonville area alone there have been 17 cases of people being stuck by these needles over the past five months. We have verified reports of at least 12 others in various states around the country. It is believed that these may be copycat incidents due to someone reading about the crimes or seeing them reported on the television. At this point no one has been arrested and catching the perpetrator(s) has become our top priority. Shockingly, of the 17 people who where stuck, eight have tested HIV positive and because of the nature of the disease, the others could test positive in a couple years.


Evidently the consumers go to fill their car with gas, and when picking up the pump handle get stuck with the infected needle. IT IS IMPERATIVE TO CAREFULLY CHECK THE HANDLE of the gas pump each time you use one. LOOK AT EVERY SURFACE YOUR HAND MAY TOUCH, INCLUDING UNDER THE HANDLE. If you do find a needle affixed to one, immediately contact your local police department so they can collect the evidence. PLEASE HELP US BY MAINTAINING A VIGILANCE AND BY FORWARDING THIS EMAIL TO ANYONE YOU KNOW WHO DRIVES. THE MORE PEOPLE WHO KNOW OF THIS THE BETTER PROTECTED WE CAN ALL BE. (zdroj: snopes.com)


Kratšia verzia sa objavila v roku 2006:


East Coast – Warning!

In Florida and other places on the East Coast a group of people are putting HIV/AIDS infected and filled needles underneath gas pump handles, so when someone reaches to pick it up and put gas in their car, they get stabbed with it. 16 people have been a victim of this crime so far and 10 tested HIV positive. Instead of posting that stupid crap about how your love life will suck for years to come of you don’t re-post, post this. It’s important to inform people, even if you don’t drive, a family member might, and what if they were next? CHECK UNDER THE HANDLE BEFORE YOU GRAB IT!!! IT MIGHT SAVE YOUR LIFE! Tell as many people as you can about this serious issue!


Tento hoax sa šíril rôznymi obmenami: infikované ihly HIV alebo s AIDS našli v tanečných kluboch, v telefónnych búdkach, na sedadlách… menili sa aj štáty či mestá. Po čase hoax obletel Ameriku, dostal sa aj do Európy. Na Slovensku a v Česku sa tiež po rokoch objavovalo.


Aká je pravda?


Na bezpečnosť vo Floride od roku 1968 nedozerá polícia, ale šerifský úrad a nikdy nemali kapitána s menom Abraham Sands. Šerifský úrad mesta Jacksonsville uviedol, že celá vec je podvod.


Hoax o infikovaných ihlách na Slovensku


Striekacky (precitajte si a poslite dalej) Prvy krat to bolo zaznamenane v Parizi. Pred niekolkymi mesiacmi si v jednom kine sadla jedna osoba na nieco pichajuceho na sedadle. Ked vstala, aby zistila, co to bolo, nasla ihlu zapichnutu do sedadla, na ktorej bol pripevneny odkaz: “Prave si bol nakazeny HIV”. Kontrolne stredisko chorob zaznamenalo v poslednej dobe mnoho podobnych pripadov v mnohych dalsich mestach i v Prahe! Vsetky testovane ihly boli HIV pozitivne alebo obsahovali zhubny typ zltacky. Stredisko tiez udava, ze taketo ihly boli najdene i na verejnych bankomatoch a hlavne v dopravnych protriedkoch MHD, hlavne v metre. Je viac nez pravdepodobne, ze ihly nastrkavaju HIV nakazeni narkomani. Ziadame kazdeho, aby bol v takychto pripadoch obozretny. Mali by ste si pozorne prehliadnut kazde verejne sedadlo/stolicku s najvacsou opatrnostou. Starostlivy vizualny pohlad by mal stacit. Zaroven vas ziadame, aby ste tuto spravu povedali co najvacsiemu poctu vasich blizkych, priatelov i znamych, ktorych tak upozronite na toto nebezpecenstvo. Je to velmi dolezite! Len si pomyslite: mozete zachranit zivot len tym, ze odoslete tuto spravu dalej. Prosim, venujte par sekund vaseho casu na odoslanie tohoto odkazu dalej. (zdroj: hoax.cz)


Hoax o striekačkách koloval prostredníctvom mailov, neskôr cez sociálne siete ako Facebook či na webe pre mamičky modrykonik.sk:


Dievčatá, založila som túto tému, aby som vás varovala pred nahorším škodoradostným žartom zo strany narkomanov, závislákov a pubertiakov… Pred časom som čítala v novinách a dávali to aj v televíznych novinách, že v autobusoch, vlakoch, obchodoch sú medzi tovarom, v sedačkách úmyselne zapichnuté použité striekačky..Keďže sa to stáva len vo veľkomestách, nevenovala som tomu pozornosť…

Ale……dnes sestra s hrôzou zistila, že keď bola na nákupoch, niekto jej zvrchu do batohu hodil použitú striekačku a ona sa na nej pichla..Teraz je na pohotovosti a robia jej krvné testy a dúfame, že nechytila žiadnu inf. chorobu.. Nenechávajte si nikde volne položené alebo otvorené batohy, tašky, kabelky,igelitky s nákupom-môže sa to stať aj vám alebo vašim deťom.. ☹ ☹ ☹


Starý hoax na Slovensku po rokoch oživil Štefan Harabin, ktorý je bývalý minister spravodlivosti, bývalý predseda najvyššieho súdu, kandidát do prezidentských volieb 2019, predseda strany Vlasť a okrem iného aj konšpirátor. Na svojom Facebooku zverejnil fotku tankovacej pištole s ihlou, na ktorej je text:“Na benzínkach v BA sú ihly infik. HIV tak si dávaj pozor. Je to v tankovacej pištoli a že už našli 5 ihiel takže…” . Harabin ku príspevku napísal komentár: „Dúfam, že sa týmto polícia už zaoberá, lebo pokiaľ je to pravda, ide o zjavnú trestnú činnosť mimoriadne nebezpečnú, extrémneho charakteru.”


Status Štefana Harabina a Jacqueline Medina z roku 2017. Zdroj: omediach.com
Status Štefana Harabina a Jacqueline Medina z roku 2017. Zdroj: omediach.com

Fotka infikovanej ihly s HIV, ktorú zdieľal Harabin a ďalších niekoľko stovák Slovákov, nie je z Bratislavy.


Informoval portál omediach.com. Zverejnila ju vtedy 17-ročná používateľka Facebooku Jacqueline Medina z Californie. V statuse píše, že incident sa stal jej otcovi pri tankovaní v Moreno Valley v Californii, “keď zdvihol trysku čerpadla, tak tam našiel ihlu.” Ďalej píše, že sa jej otec zľakol a šiel na vyšetrenie do nemocnice, aby zistil, či sa niečim neinfikoval. Médiá o incidente informovali s tým, že prípad sa veľmi podobá na hoax z roku 2000. (zdroj: snopes.com)


Z lekárskeho hľadiska:


“Pri náhodnom pichnutí sa ihlou ktorá obsahuje infikovanú krv, síce riziko prenosu existuje, ale je extrémne malé. Podľa štúdií je to 0,3% – 0,4%. Pokiaľ hovoríme o náhodnom pichnutí sa, doposiaľ nebol zaznamenaný prípad infikovania sa vírusom HIV prostredníctvom ihly obsahujúcej HIV pozitívnu krv mimo zdravotníckeho zariadenia,” píše sa na webe hivaids.sk