HOAX: Vysielače 5G spôsobujú koronavírus

Konšpirátori využívajú strach z koronavírusu a z “neznámej” technológie 5G. Informácie, ktoré ľudia dostanú od vlády a zdravotných organizácii nepovažujú za dostatočné a dôveryhodné. Preto sa uchyľujú veriť radšej alternatívnym médiám = konšpiračným a dezinformačným médiám, ktoré ponúkajú “alternatívne fakty” (pozri slovník).

Konšpirátori vystupujú ako “hrdinovia, ktorí odhaľujú skrytú pravdu, ktorú nám zapredané médiá neukážu”. Ďalšou takou teóriou, ktorú “mainstreamové médiá zatajujú”, je že vysielače 5G spôsobujú koronavírus, rakovinu a ďalšie vážne choroby. Ľudia majú strach z ožiarenia, aj keď už bolo vysvetlené fungovanie 5G sietí a to, že využíva frekvenciu ako digitálna televízia. Konšpiračné teórie ponúkajú vlastné “alternatívne fakty”, podkopávajú vedecké tvrdia a vyjadrenia odborníkov, ako aj priamo operátorov. Odporcovia 5G sietí sú na scéne už pomerne dlho, avšak ich popularita stúpla hlavne počas koronakrízy. Teória o tom, že vysielače novej generácie sietí spôsobujú koronavírus prešla do takých rozmerov, že ľudia sú ochotní ničiť a zapaľovať vysielače operátorov.

Koronavírus vznikol vo Wu-chane, lebo nedávno zaviedlo 5G

Aj keď neexistujú dôkazy o tom, že by vysielače 5G spôsobujú koronavírus, stále viac ľudí, aj Slovákov tomuto hoaxu verí. Viaceré štúdiá dokázali, že 5G nemá priame negatívne účinky na zdravie človeka a nie sú zdrojom šírenia koronavírusu. Na Slovensku sa pre 5G vysielače uvažuje s dvomi hlavnými pásmami – 3,5-3,7 GHz, ktoré je využívané na tzv. fixný LTE internet. Druhým ťažiskovým pásmom bude 700 MHz, ktoré dnes využíva digitálna televízia (DVB-T). (Viac o fungovaní 5G sieti sme písali tu).

Opäť sme sa presvedčili, aké nebezpečné môžu byť hoaxy. Ľudia vo Veľkej Británii hoaxu o škodlivosti 5G sietí uverili až do takej miery, že začali zapaľovať vysielače mobilných operátorov. Hoaxy sa šírili predovšetkým na Facebooku v skupinách, ktoré majú tisíce členov. Jedna konšpiračná teória tvrdí, že nový koronavírus vznikol vo Wu-chane, preto, lebo čínske mesto nedávno zaviedlo 5G. Teraz sa podľa konšpirácie vírus šíri do ďalších miest, ktoré tiež používajú technológiu 5G. Konšpiračná teória ale už nerieši napríklad to, že krajiny ako Irán, Japonsko sú zasiahnuté vírusom tiež, aj napriek tomu, že 5G sa ešte nepoužíva.

Podpaľovanie vysielačov 5G sietí

Nezávislá charitatívna organizácia vo Veľkej Británii, preskúmala tieto tvrdenia – “5G používa vyššiu frekvenciu rádiových vĺn ako 4G alebo 3G, ale regulátory vo Veľkej Británii zaznamenali úrovne elektromagnetického žiarenia 5G značne pod medzinárodnými smernicami,” informuje The Verge. Operátori aj miestne úrady upozorňujú na to, že ničenie vysielačov znemožní fungovanie mobilnej sieti, ktorú používajú aj záchranné zložky.


Obyvatelia Anglicka dokonca obťažujú a kričia na pracovníkov, ktorí kladú káble z optických vlákien na inštalácie, že “5G všetkých zabije”. Je množstvo videí, kde vidieť ničenie vysielačov. Na Facebooku bola vytvorená zvlášť skupina, ktorá podporovala podpaľačstvo mobilných vysielačov 5G. Odstránená bola až po niekoľkých neúspešných pokusoch nahlasovania.

Stožiare 5G sietí podpaľujú aj v Holandsku

Hoaxu o tom, že 5G vysielače spôsobujú koronavírus a rôzne ďalšie choroby, uverili aj v Holandsku. Agentúra Reuters s odvolaním na miestny zdroj The Telegraaf informovala, že podpaľači nechali na mieste jedného útoku vymaľovaný slogan Anti-5G. Poskytovatelia telekomunikačných služieb v Holandsku sú vo fáze testovania a ešte nezačali žiadne celoštátne zavádzanie 5G. Napriek tomu v aj v Holandsku vznikajú rôzne konšpiračné teórie spojené s novou generáciou sietí. Napríklad aktivistka Erin Elisabeth napísala na svoju stránku „Health Nut News” článok o smrtiacich účinkoch testov technológie 5G sietí. Znepokojujúci článok má nadpis “Stovky mŕtvych vtákov počas experimentu 5G v holandskom Haagu“. Hoax prebrali viaceré konšpiračné stránky. Viac o hoaxe, že 5G spôsobuje úhyn vtákov sa dočítate tu.

Veľká antikampaň Stop5G.cz v Českej republike

V Českej republike vznikol projekt stop5G.cz. Na stránke plnej dezinformácii a hoaxov o 5G sa čitateľ dočíta aj o tom, ako cez 5G dokáže NWO (Nový svetový poriadok) riadiť jedinca a stáva sa z neho BIO robot. V jednom článku autor spojil všetky známe konšpiračné teórie – od 5G žiarenia, cez čipovanie, chemtrails, až po HAARP (pozn.: všetky tieto konšpiračné tvrdenia boli mnohokrát vedcami vyvrátené). Podľa tejto stránky sa z človeka stane BIO robot tak, že doňho vstreknú tzv. nový liek (new cure), ktorý má digitálnu RNA. Upravený liek sa dá naprogramovať a tak budú vedieť ľudí ovládať = bio hacking. Článok spomína aj to, že tento nový liek sa aktivuje pomocou 5G sietí, ktoré boli zapnuté aj vo Wu-chane. Autor nezabudol dodať, že je viac druhov, ako chcú kontrolovať ľudí, napríklad cez “múdry prach”, ktorý všetci inhalujeme, lebo nás práškujú – cez chemtrails. Autor populárneho konšpiračného webu stop5G v článku tvrdí, že vírus sa aktivuje digitálne.

#StopCorona5G -v skupine Chemtrails Slovensko
#StopCorona5G -v skupine Chemtrails Slovensko

Kto stojí za anti-kampaňou Stop5G.cz

“Kombinácia vakcín, chemtrailsu (múdry prach) a 5G sa vaše telo digitalizuje interne a dá sa diaľkovo ovládať. Funkcie orgánov osoby sa dá zastaviť na diaľku. Wuhan bol test pre ID2020. Elita nazývá tuto 60 GHz mm 5G vlnu „V“ vlnou (Virus),” píše sa na webe bez udania zdroja. Nič z toho nebolo nikdy dokázané. 60 GHz pásmo sa vo svete používa len minimálne (zdroj: zive.sk)

Za kampaňou stop5G.cz, aj keď priamo na webe uvedené nie je, stojí konšpirátor Rudolf Vávra, ktorý je známy tým, že šíri konšpiračné videá o 5G sieťach. Doména stop5G.cz je totiž registrovaná na meno Rudolf Vávra. (zdroj: fontech.sk). Za ten čas, ako funguje tento web, stihol vyprodukovať obrovské množstvo dezinformačných článkov o novej generácii siete. Jeho teórie sú prezentované aj na českom konšpiračnom webe Svobodný vysílač.

Antikampaň STOP 5G je úspešná vo svete, aj na Slovensku

Webová stránka, odkiaľ viaceré dezinformačné weby čerpajú je “medzinárodná výzva: INTERNATIONAL APPEAL Stop 5G on Earth and in Space”, na webe 5gspaceappeal.org. Web uvádza, že má 258 215 podpisov (ku dňu 27.4.2020) proti 5G z 214 štátov. Web prirovnáva technológiu 5G ku energetickej zbrani pri vojenských operácii.

Na Slovensku je kampaň proti 5G sieti tiež rozšírená. Anti-kampaň proti 5G prebieha hlavne v skupinách na Facebooku – Chemtrails Slovensko (pozn. existuje viac skupín) Stop 5G sietí na Slovensku či STOP 5G Slovensko. Táto anti-kampaň prebieha vo viacerých krajinách a má čoraz viac prívržencov. Na Facebooku sa dajú nájsť desiatky skupín a stránok z rôznych častí sveta, ktorí burcujú ľudí proti 5G sieťam a nabádajú ľudí na ich ničenie (vrátane Slovenska).

V súčasnosti neexistuje žiadne teoreticky mysliteľné ani vedecky dokázané prepojenie medzi šírením vírusov a rádiovými vlnami. Výnimkou nie je ani šírenie vírusu SARS-CoV-2 novými 5G sieťami,“vysvetlila Jozefína Kaššová z úradu verejného zdravotníctva pre Denník N.


Slováci sú ku vypaľovaniu stožiarov tiež naklonení. Takto komunikujú v konšpiračnej skupine “Chemtrails Slovensko” na Facebooku: