Hoaxy o koronavíruse sa posielajú novou formou – cez hlasové správy

Konšpirátori prišli na nový spôsob šírenia hoaxov. Najnovšie hoaxy o koronavíruse sa posielajú pomocou hlasových správ cez Messenger či WhatsApp.

Na svete sa žiaľ darí nielen koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, ale v online svete sa rozširujú ďalšie “mutácie”, resp. formy hoaxov, ktoré vznikajú práve o koronavíruse. Falošné informácie, ktoré vyvolávajú paniku, stres a dokonca môžu ohroziť aj život človeka, sa nešíria už len klasickými spôsobmi, ale aj cez hlasové správy, ktoré sa posielajú cez Messenger či WhatsUp.


Prvý “hlasový hoax” vyvolával paniku o uzavretí všetkých obchodov a o 1 500 vojakov v Bratislave


Prvá zvuková nahrávka začala kolovať na WhatsUp a postupne prešla na ďalšie platformy. Muž na nahrávke sa prihovára k údajnej rodinke, ktorú varuje pred uzavretím Bratislavy. Túto informáciu “dostal od jednej baby, ktorá sedí v krízovom štábe Slovenskej republiky”. Údajná členka krízového štábu odporúča, aby si čo najskôr nakúpili zásoby na dva týždne, pretože sa uzavrú všetky nákupné centrá a obchody. Muž upozorňuje na to, že do Bratislavy sa “hrnie” 1 500 vojakov. V nahrávke muž dokonca uvádza, že v Bratislave žijú stovky ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom a pohybujú sa medzi ostatnými obyvateľmi. Samozrejme všetky uvedené informácie nie sú pravdivé.


Neznáma žena varuje: brufén podporuje rozmnožovanie koronavírusu v tele


Neznáma žena sa zahrala na doktorku. Ženský hlas sa na prvé počutie prihovára osobe, ktorú pozná a odrádza ju od konzumácie tabletiek Ibuprofén. “Informuj prosím ťa všetkých tvojich ľudí, že v prípade ak by dostali jemné teploty, nech v žiadnom prípade neberú brufén. Teraz som dostala správu z Univerzity z Viedne, kde dostali vlastne pitevné správy všetkých zosnulých z Talianska. Tak zistili vlastne, že vo veľa prípadoch týchto zosnulých ľudí sa našiel brufén. Kombinácia korona a brufén vlastne zduplikuje rozmnožovanie tohto víru v tele,” hovorí neznáma žena. Žena vyzýva aj na to, aby sa správa poslala ďalej. To, že sa jedná o nepravdivé informácie, potvrdila aj Univerzita vo Viedni. Tým, že žena odrádza od konzumácie tohto lieku, môže ohroziť zdravie ľudí, ktorým tento liek pomáha.


Prečo sú hoaxy o koronavíruse nebezpečné?


Ľudia sú počas týchto dní frustrovaní, v strese, v panike a boja sa o svoj život. Tým, že počujeme hlas človeka, ktorý sa prihovára ku údajnej “rodinke” či ku nejakej inej osobe, vyvoláva v nás sympatiu. Máme dokonca aj väčší sklon uveriť danej informácii. O tom svedčí aj fakt, že “hlasové reťazovky” sa posielali neuveriteľnou rýchlosťou, na viacerých platformách. Tieto nahrávky šírili aj ľudia, ktorí bežne hoaxy a dezinformácie neposielajú ani nečítajú. Prvá hlasová nahrávka je nebezpečná aj v tom, že mohla vyvolať paniku o prežitie kvôli nedostatku potravín a kvôli vyhláseniu stanného práva. V prípade druhého hoaxu o Ibuprofene mohla správa spôsobiť vážne zdravotné komplikácie u ľudí, ktorí by sa rozhodli liek sami vysadiť bez konzultácie lekára.


Polícia pri oboch nahrávkach upozornila, že sa jedná o nebezpečný trestný čin šírenia poplašnej správy, pri ktorých hrozí autorom aj väzenie. Keďže sa tieto hlasové správy posielajú cez Messenger a ďalšie platformy, tieto správy sa nedajú nahlásiť ani inak blokovať.