Náramky proti 5G sľubovali ochranu proti žiareniu. Sú rádioaktívne

Náramky proti 5G mali chrániť pred ich údajnou škodlivosťou. Úrady varujú, že sú rádioaktívne.

Na internete nájdeme množstvo “zázračných” produktov, ktoré sľubujú, že ochránia pred údajnou škodlivosťou 5G vysielačov. Ku pre niektorých tajomnej technológii sa pripisujú rôzne škodlivosti – údajne spôsobujú úhyn vtákov, či šíria koronavírus. Z novej technológie, ktorá nie je až tak nová (na Slovensku operátori budú využívať pásmo 700 MHz, čo v súčasnosti využívajú aj digitálne televízie) profitujú podvodníci a konšpirátori.

Ľudia namiesto overovania a čerpania informácií z relevantných zdrojov, ktorí potvrdili, že 5G siete nie sú zdraviu škodlivé, radšej veria šarlatánom a podvodníkom. Tí nevedomosť ľudí aj značne zneužívajú – za šialené ceny predávajú rôzne náramky a retiazky, ktoré majú údajnej škodlivosti 5G sietí zabrániť. A práve “zázračné” produkty, ktoré by mali ľudí chrániť, paradoxne ľuďom škodia.

Rádioaktívny detský náramok Magnetix.Zdroj: BBC
Rádioaktívny detský náramok Magnetix.Zdroj: BBC

Holandský úrad pre jadrovú bezpečnosť a rádiovú ochranu (ANVS) vydal varovanie, že produkty “Anti-5G” vyžarujú ionizujúce žiarenie. Úrad vyzýva ľudí, aby prestali tieto výrobky nosiť a bezpečne ich skladovali, kým nebudú vydané pokyny ako ich vrátiť. Medzi škodlivými produktmi, ktoré vyžarovali rádioaktívne prvky sa nachádzala maska na spanie označená ako “energetické brnenie”, náramky a prívesky. Rádioaktivitu vykazoval aj náramok “Magnetix wellness” určený pre deti.


Ako uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), mobilné siete 5G sú bezpečné a zásadne sa nelíšia od existujúcich signálov 3G a 4G. Napriek tomu na internete nájdeme množstvo produktov, ktoré majú zabrániť údajnej škodlivosti 5G sietí. Tieto produkty nemajú žiadny ochranný účinok. Jediné čo spravia je to, že poriadne prevetrajú peňaženku ľuďom, ktorí naivne veria v ich účinok. Známy je tiež prípad USB kľúča “ochrana proti 5G”, ktorý sa predával za £339 (cca 397 Eur).