Vďaka sociálnym sieťam enormne rastie extrémizmus. Darí sa im aj na Instagrame

Podľa britskej neziskovej organizácie HOPE not hate sociálne siete využívajú ultrapravicové neonacistické skupiny na šírenie ideológie a na nábor nových mladých členov. Darí sa im aj vďaka pandémii a Instagrame.

Britská nezisková organizácia HOPE not hate sa venuje rasizmu a fašizmu. Vo svojej výročnej správe “State of Hate 2021” upozorňuje, že pandémia koronavírusu urýchlila presun ultrapravicových extrémistov z ulíc na internet. Organizácia identifikovala dve ultrapravicové skupiny (The British Hand a The National Partisan Movement), ktoré využívali na nábor sociálne siete ako Telegram, Instagram, Grab či Parler.


Podľa organizácie práve Instagram je ideálna platforma na šírenie propagandy, pretože je založená na odporúčaniach (odporúčané príspevky) a na vizuálne pútavom obsahu. „Aj keď naďalej varujeme pred špecializovanými platformami, ako je Telegram, úrodným miestom pre nábor mladých neonacistov bol Instagram – jeho nedostatočné moderovanie a znepokojujúce odporúčania týkajúce sa algoritmov sú problémami ochrany detí, ktoré si vyžadujú naliehavé kroky od platformy, “ uviedol Nick Lowles, generálny riaditeľ spoločnosti Hope Not Hate. Organizácia vyzýva platformy, aby sa verejne zaviazali bojovať proti ultrapravicovému obsahu, preskúmali ako a prečo algoritmy propagujú tento obsah a zvýšili investície do moderovania obsahu.


Spoločnosť Facebook, ktorá prevádzkuje aj Instagram uviedla, že zakázal viac ako 250 bielych rasistických organizácií z Facebooku a Instagramu a bude pokračovať v odstraňovaní obsahu, ktorý tieto skupiny podporuje. Zahŕňa to aj príspevky, ktoré obsahujú svastiku a ďalšie symboly nenávisti.


Z terorizmu boli obvinení aj tínedžeri


Aj vďaka pandémii a lockdownom trávia mladí ľudia viac času na sociálnych sieťach, ktorých obsah nie je regulovaný tak, ako by mal byť. Nevhodný, extrémistický obsah sa dostáva aj do povedomia detí. Počas uplynulého roka bolo v Británii odsúdených šesť tínedžerov za terorizmus. Najmladší z nich nemal ani 13 rokov keď si stiahol manuál na výrobu bomby a postupne sa vypracoval na lídra neonacistickej teroristickej organizácie. Ako 16-ročného ho odsúdili, čím sa stal najmladším v Británii, čo spáchal teroristický trestný čin.