Zdieľate hoaxy a poplašné správy? Polícia varuje pred trestným činom

Ak zdieľate na sociálnych sieťach hoaxy a poplašné správy, majte sa na pozore. Možno sa dopúšťate trestného činu.

Príkladom populárnych hoaxov sú napríklad únosy detí v dodávkach, či infikované striekačky umiestnené v tankovacích pištoliach na benzínkach. Taktiež sa vo veľkom zdieľajú aj dezinformačné správy o migrantoch.


Trestného činu sa môžete dopustiť vtedy, ak šírená správa je schopná vyvolať aspoň u časti obyvateľstva vážne znepokojenie. Za šírenie nebezpečných poplašných správ hrozí jednotlivcom trest odňatia slobody od dvoch do ôsmych rokov.

V januári tohto roku musela polícia opäť riešiť hoax o “legendárnej dodávke”, ktorá unáša deti. Autorkou, ktorá opäť oživila túto legendu je Katarína J. z Čachtíc, ktorá tvrdila, že muži v bielej dodávke jej chceli uniesť dcéru aj s kamarátkou. Trenčianska krajská polícia však neeviduje žiadny pokus o únos. Podľa reportáže, ktorá bola odvysielaná na televízii JOJ, autorka príspevku tvrdí, že práve deň incidentom varovala dcéru, aby si dávala pozor na nebezpečnú dodávku. Príspevok za pár hodín videlo niekoľko desiatok tisíc ľudí. Autorka bola predvolaná na políciu.

Podvody, hoaxy a dezinformačné správy sa na sociálnej sieti šíria rýchlosťou blesku. Aj preto Polícia Slovenskej republiky začala informovať verejnosť o podvodoch a dezinformáciách na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Polícia zdôrazňuje, že považuje hoaxy za nebezpečný nástroj šírenia dezinformácií a manipulácie značnej časti spoločnosti. Naletenie na falošné správy môže spôsobiť aj finančnú stratu.


Zapojením sa do Facebookovej súťaže môžete prísť aj o svoje peniaze


Takým príkladom sú napríklad falošné súťaže na Facebooku, kde administrátori podvodných stránok kontaktujú “výhercu” cez súkromnú správu. Pod vymyslenou zámienkou, napríklad kvôli overeniu doručovacej adresy či prípadne kvôli dane z výhry požadujú od obete údaje o platobnej karte. Prípadne žiadajú zaslanie SMS na skrátené číslo, ktoré môže slúžiť aj ako na dobitie hráčskeho účtu v lotériovej spoločnosti Tipos. Podvodníci žiadajú zaslanie overovacieho kódu, ktorý “výhercovi” príde v spätnej SMS správe. Podvodník si vie následne peniaze previezť z hráčskeho konta na bankový účet.